Jak správně nacenit svou tvorbu?

09.03.2025

Každý, kdo někdy něco tvořil, to zná. Sedíte nad svým hotovým dílem, díváte se na něj s hrdostí (nebo s mírným zoufalstvím, protože jste se s tím patlali tři týdny místo plánovaných tří dnů), a pak přijde ta nejtěžší otázka: Kolik si za to mám vlastně říct?

Pokud nejste nadšený filantrop, který chce své umění rozdávat za úsměv a dobrý pocit, potřebujete najít cenu, která vám nejen pokryje náklady, ale taky vám dá pocit, že si za svou práci můžete koupit aspoň rohlík. Takže jak na to? 🤔


1. Náklady nejsou jen barvy a plátno

Spousta umělců si řekne: "Plátno stálo tři stovky, barvy mě vyšly na pětistovku, takže když to prodám za tisícovku, jsem v plusu!" Omyl, milý umělče. Kde je váš čas? Kde je elektřina, kterou jste spálili na noční malovací maraton? Kde je ten kafe-automat, co vás držel při životě? A co doprava, marketing, poplatky za výstavy? Počítejte všechno!

2. Čas jsou peníze – doslova!

Zkuste si spočítat, kolik hodin vám tvorba zabrala, a stanovte si hodinovou sazbu. Ne, vážně, zkuste to. Pak se podívejte na tu částku, co vám vyšla, a řekněte si: "Přesně tolik by mi dali v práci, kdybych tam místo malování seděl a mačkal klávesnici." A teď si odpovězte: Fakt chci pracovat za míň než skladník v Lidlu?

3. Srovnání s konkurencí aneb "Neprodávejte se pod cenou!"

Projíždět cizí weby a sociální sítě není jen pro stalkery, ale i pro chytré podnikatele. Podívejte se, za kolik prodávají podobná díla ostatní umělci ve vašem oboru. Pokud se budete držet extrému (buď strašně levně, nebo nesmyslně draho), riskujete, že si vás nikdo nevšimne – buď jako "levný šunt", nebo jako "to si může dovolit jen miliardář". Zlatá střední cesta je váš kamarád.

4. Emoční hodnota aneb "Nepodceňujte sílu vašeho umění!"

Neprodáváte jen předmět, prodáváte emoci, příběh, kus své duše. Pokud vaše dílo dokáže vyvolat u lidí pocit, že ho nutně potřebují, můžete si za něj říct víc. Takže se nebojte vyprávět příběh, který stojí za vaší tvorbou – proč jste to vytvořili, co vás inspirovalo a jaký má dílo význam.

5. Nebojte se ceny, jste profesionál!

A to nejdůležitější nakonec: Když si za svou práci řeknete adekvátní cenu, znamená to, že si vážíte sebe a svého umění. Když si budete říkat málo, zákazníci vás nebudou brát vážně. Lidi mají totiž jednu zvláštní vlastnost – pokud je něco levné, automaticky si myslí, že to není tak hodnotné. Takže žádné zbytečné slevičky a "jen za materiál" přístupy. Jste umělec, ne charita.


Takže až budete příště stát nad hotovým dílem a přemýšlet o cenovce, vzpomeňte si na tento článek. A hlavně – buďte na sebe hrdí a nacenění se nebojte! Konec konců, pokud si váš umělecký génius někdo nemůže dovolit, není to váš problém, ale jeho motivace šetřit!

Na závěr Vám všem přeji mnoho zdaru, a doufám že tento článek je pro vás dostatečně motivující k tomu, abyste našli tu správnou cenovku k vašim jedinečným kouskům. 😊